- Drukowanie 3D to proces wytwarzania trójwymiarowych obiektów na podstawie modelu przestrzennego. Pierwsza drukarka 3D powstała w 1984 r, kiedy to Charles Hull opatentował stereolitografię, czyli naukę, umożliwiającą tworzenie przedmiotów, w oparciu o cyfrowy zapis pliku. Rok wcześniej udało mu się po raz pierwszy wydrukować przedmiot materialny i była to filiżanka do herbaty dla żony.
- W 1992 roku powstała pierwsza drukarka 3D, stworzona w celach komercyjnych. Technika polega na utwardzaniu światłem lasera fotopolimera, wylewanego warstwa po warstwie.
- W 2002 roku powstał pierwszy druk ludzkiej nerki! Okazało się, że transplantacyjna nerka, była w stanie samodzielni funkcjonować w zwierzęciu laboratoryjnym, któremu przeszczepiono narząd. Nerka prawidłowo filtrowała mocz i wytwarzała mocz, zupełnie jak zdrowy narząd!
- W 2008 roku przy pomocy drukarki 3D stworzona pierwszą protezę ludzkiej kończyny
- W 2009 roku poczęły powstawać pomysły, aby stworzyć sprzęt, jaki umożliwi drukowanie ludzkich komórek wątrobowych i naczyń krwionośnych
- W 2011 roku zaczęto snuć plany odnośnie wydrukowania pierwszego samolotu, a potem samochodu!
- W 2013 roku stworzono pierwszy implant szczęki!
- Obecnie, drukarki 3D można już nabyć samemu i drukować różnego rodzaju przedmioty 3D. Co ciekawe, dostępne są rynkowo drukarki modelu tzw. „Darwin”, które same są w stanie się powielić, czyli wydrukować wszystkie niezbędne komponenty do złożenia następnej takiej samej drukarki! Współcześnie trwają już plany nad stworzeniem drukarki, która byłaby w stanie drukować przedmioty z metali szlachetnych.
JAKIE PRZEDMIOTY MOŻNA WYDRUKOWAĆ DRUKARKĄ 3D?
Za pomocą drukarek 3D można wytworzyć:
- jednolite przedmioty z tworzywa sztucznego
- elementy wymagające obróbki
- struktury z elementów topliwych: metale i czekolada
- prototypy
- elementów służących do wykonania właściwych struktur
- tkanki, niektóre komórki i narządy
RODZAJE WYDRUKU
Oczywiste jest, że jeden sprzęt, nie równy drugiemu. Druki 3D znacząco różnią się od siebie jakością, dają inne możliwości i służą do innych celów. Najsłynniejsze typy druku to:
- FDM – termoplastyczny materiał wciskany pomiędzy dysze
- MJP – fotopolimer utwardzany światłem UV
- CJP – proszek o charakterze gipsu, z dodatkiem pigmentu. Druk jest kolorowy.
- SLS – specjalne tworzywo budulcowe, stapiane laserem o dużej mocy.
- DMLS – metale topione laserem o dużej mocy.
Oczywiście, prócz plusów jakie niesie ze sobą drukowanie 3D pojawiają się też problemy. Jednym z nich jest próba drukowania broni, niezgodnie z prawem.
Drukarki 3d: http://hexagongroup.pl/drukarki-3d/ – kup już dziś !