Rwa kulszowa to choroba objawiająca się nagłymi atakami bólu odczuwalnego w okolicy odcinka lędźwiowego, mającego tendencję do przemieszczenia się w okolice pośladka, łydki, a nawet stopy. Jest to schorzenie objawiające się nagle, powodując ból praktycznie uniemożliwiający poruszanie się. Choć mogłoby się wydawać, że jest to problem dotykający głównie osób starszych, coraz częściej występuje u pacjentów około 30-ego roku życia. Jednocześnie, dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii, powstają coraz lepsze i skuteczniejsze metody leczenia tej choroby. Dowiedz się jak powinna wyglądać prawidłowa diagnoza i leczenie rwy kulszowej.
Diagnoza rwy kulszowej
Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić odczuwając jakiekolwiek dolegliwości bólowe przeszkadzające w życiu codziennym to natychmiastowa wizyta u specjalisty. Ponieważ atak rwy kulszowej z reguły jest bardzo intensywny i wyraźny, lekarz powinien obejrzeć kręgosłup nawet tego samego dnia. Na początek lekarz przeprowadzi krótki wywiad, pozwalający ustalić charakter dolegliwości, częstotliwość ich występowania i potrzebę interwencji. Następnie obejrzy kręgosłup, sprawdzając przy tym natężenie bólu w spoczynku. Jeśli lekarz nie będzie mieć pewności, zleci prześwietlenie odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Rentgen zaleca się wykonać w momencie ustąpienia objawów i ewentualnej remisji dolegliwości bólowych. Pozwoli on na wykluczenie złamań oraz na stwierdzenie dyskopatii, będącej najczęstszą przyczyną rwy kulszowej. Stosuje się również rezonans magnetyczny w sytuacji występowania bólu w obu nogach oraz w przypadku niejasności po wykonaniu zdjęcia RTG.
Postępowanie w trakcie ataku i leczenie rwy kulszowej
Po prawidłowo przeprowadzonej diagnostyce rozpoczyna się leczenie. Jeszcze przed rozpoczęciem właściwego leczenia, pacjent może samodzielnie przyjmować leki niesteroidowe działające doraźnie przeciwbólowo. Dostępne są w formie maści i tabletek. W momencie ataku pomóc może także leżenie na twardym materacu uginając nogi w stawie biodrowym i kolanowym pod kątem prostym. Obolałe miejsce można próbować zarówno schłodzić za pomocą zimnego okładu, jak i rozgrzać za pomocą masażu.
Leczenie rwy kulszowej z samego początku rozpoczyna się od podania leków i leżenia na twardym łóżku w wygodnej pozycji. Lekarz najprawdopodobniej zaleci stosowanie leków w wysokich dawkach działających przeciwbólowo i przeciwzapalnie. W zależności od woli pacjenta mogą być podawane w formie doustnej i zastrzyków. Należy także dbać o samodzielną poprawę swojego stanu przez unikanie gwałtownych ruchów, schylać się w odpowiedni sposób kucając zamiast pochylać się, stosować plecak zamiast torby i wykonywać ćwiczenia zalecone przez lekarza rehabilitującego.
Metody leczenia rwy kulszowej
W standardowym procesie leczenie rwy kulszowej polega na fizykoterapii, stanowiącej podstawę do przeprowadzenia skutecznej rehabilitacji. Lekarz rehabilitujący pomoże w wykonywaniu ćwiczeń i odpowiednio wymasuje nasz kręgosłup. Skuteczne okazać mogą się również zabiegi takie jak jonoforeza, kąpiele siarkowe, czy nakładanie okładów z borowiny.
Alternatywą dla standardowych metod jest nowoczesna metoda elektrostymulacji ARP Wave, w której wykorzystuje się elektrostymulator Rx100, zaprojektowany z myślą o leczeniu rwy kulszowej przez inżynierów z USA. Urządzenie wspomaga wykonywane ćwiczenia przez przesyłanie impulsu elektrycznego po kilkaset razy na sekundę. Impuls ten dla mięśni jest sygnałem podobnym do tego wysyłanego naturalnie z mózgu przez układ nerwowy. Pozwala on na ponowną aktywację mięśni i przywrócenie ich do pracy. Pacjenci korzystający z tego innowacyjnego sposobu już po pierwszym zabiegu przestają skarżyć się na ostre dolegliwości bólowe, mogąc pozwolić sobie na odstawienie szkodliwych leków i cieszenie się zapomnianą sprawnością fizyczną.
Więcej informacji:
https://rehabilitacja-arpwave.pl/czy-i-jak-rehabilitacja-pomaga-na-rwe-kulszowa
https://rehabilitacja-arpwave.pl/co-zamiast-lekow-na-rwe-kulszowa
https://rehabilitacja-arpwave.pl/rwa-kulszowa-co-to-wlasciwie-jest-jakie-sa-jej-objawy